A sajtóban több helyen megjelentek hírek arról, hogy az osztrákok és németek elég komolyan foglalkoznak azzal az eshetőséggel, hogy huzamosabb áramszünetek lehetnek idén.
Ezt nem bulvárlapok szintjén kezelik, a sógoroknál konkrétan a hadsereg adott ki tájékoztatót, hogy mit érdemes felhalmozni, mire kell számítani.
"Az áramkimaradások esetére az alábbiakat ajánlják beszerezni:
- autórádió,
- zseblámpák,
- gyertyák, gyufák, gyújtók,
- szén-monoxid-riasztók és tűzoltó készülékek,
- víz (két liter egy főnek egy napra), tea, kávé,
- tartós élelmiszer (tészta, rizs, konzerv),
- elsősegélykészlet, szükséges gyógyszerek,
- szemeteszsák, ragasztószalag,
- gáztűzhely,
- kültéri tűzhely, grill,
- készpénz,
- hálózsák, takaró, meleg ruha.
Felhívják a figyelmet arra is, hogy az autóban az üzemanyagtartály mindig legalább félig legyen megtöltve. Emellett arra is kitérnek, hogy ha gyerek vagy kisállat van a családban, akkor még több dologra lehet szükség a háztartásban.
Mint írják, a készletet legalább két hétre kell biztosítani..." - írja az Index.
Mivel fűtünk? Mivel tartjuk legalább fagyáspont felett a házban lévő víz- és fűtési csöveket?
Az első kérdésre a válasz: kályhával, kandallóval - mondanák azok, akiknek van ilyen lehetőségük.
Magyarországon sok évvel elzelőtt megszűnt a kötelező tartalék kémény beépítésének előírása új épületek építése esetén, és én is le szoktam beszélni róla az embereket. Sokba kerül, elhelyezése kötöttséggel jár, és 99%-ban nem lesz használva.
A hadsereg által kiadott oktatóvideóban megint elővették azt az ostobaságot, hogy egy gyertyára rakott kerámiacseréppel fűtik ki a házat... no comment.
Az én javaslatom egy négyütemű aggregátor beszerzése, ami tud minimum 2000W-nyi áramot előállítani.
Erre rá lehet kötni a fűtési szivattyúkat, hogy a víz keringjen a rendszerben, mert igy sokkal nehezebben fagy el, valamint egy-két sima hősugárzót, amivel ki lehet fűteni a ház egy részét.
Egy mai modern épület lakószobájának a hőigénye kinti -15 fok esetén 6-900W, tehát egy kisebb ventillátoros elektromos fűtőegység elég ehhez.
Egy normálisabb aggregátor 120-150e Ft, kell pár fűtőventillátor, normális minőségű hosszabbító, benzinkanna, és benzin. Összesen kb 200.000 Ft.
Ha gáz van az ellátó rendszerben, áramszünet esetén a gázkazán sem megy. Viszont egy áramfejlesztővel csiholunk áramot, és működhet a komplett fűtésünk is.
Ti hogyan készültök fel?
Kivételesen lehet kommentelni a bejegyzés alatt, de a szokásos helyen is (ITT).
---