Pár dolgot tisztáznunk kell az elején:
- Itt egy elég jó összefoglaló cikk arról, hogy mik a feltételek, mire lehet felhasználni az elnyert összeget.
- Az elmúlt 12 évben több száz energetikai tanúsitványt készitettünk eladáshoz, de sok készült a korábbi energiahatékonyságot célzó lakossági programokhoz (VEKOP) is, de MÁR NEM FOGLALKOZUNK energetikai tanúsitvány készitéssel.
Mivel tervezési munkáim vannak, és sok kérdés eldöntéséhez kell hőigényt/energetikát számolni, rendelkezem a szükséges programokkal, az itt szereplő példák is ezzel készültek.

Minden épület más és más. Az energetikai tanúsitvány egy komplex dolog, bár ahogy leirtam korábban, nem ér semmit valójában.
Ettől függetlenül az ilyen pályázatok elbirálásához kell egy kiinduló állapot-tanúsitvány az épület jelenlegi állapotáról, valamint egy olyan, ami a tervezett korszerűsitések utáni állapotot mutatja be.
Jelenlegi tudásunk szerint épületenként MINIMUM 30% fajlagos primer energia megtakarítást kell elérni.
Ha valaki kommentben/mailben leirja, hogy milyen háza van, milyen fűtéssel és milyen szigeteltséggel, NEM LEHET MEGMONDANI, hogy melyik/milyen korszerűsités kell ahhoz, hogy elérje a minimálisan meghatározott 30%-ot.
Ezt azért mondom, mert napi több tucat email-t kapok ilyen ügyekben, és tényleg nem tudok segiteni, mert ez a kuruzslás kategória.
Olyan ez, mintha az esküvői ruhádat/öltönyödet egy fotó alapján kellene elkészitenie a szabónak. FEL KELL MÉRNI!
Mivel aktivan nem foglalkozom tanúsitvány készitéssel, nem érdemes engem hivni, mert egyrészről drágább vagyok mint egy tanúsitó, másrészről utána úgyis kell a tanúsitó is.
A korábbi jól működő Winwatthoz képest most egy havi előfizetésű programot használok, ezt javasolják egyébként az energetikai tanúsitó tanfolyamon is, ezzel demóznak. Ekkora kalap sz*r egy programot nem láttam mostanában, csókoltatom a fejlesztőit.
Amíg a cikkhez csináltam a különböző változtatásokat az eredeti állapothoz képest, 8x omlott össze, minden esetben elvesztek a nem mentett adatok, újra kellett inditani a gépet. Egy olyan asztali gépről beszélünk, amiben 32 Gb memória van, mert ezen vágom a videókat is. Egy ilyen program ne omoljon már össze 10 percenként memóriahibára hivatkozva!
Ezt a cikket azért irom, hogy tippeket adjak és egy konkrét példán keresztül bemutassam, melyik korszerűsités mivel járhat. Még egyszer hangsúlyozom: a te épületed más méretű, más tájolású, más szerkezetű lehet, ezért ez csak iránymutatásnak jó!
KIINDULÁSI ÁLLAPOT
külméretben 10x10-es Kádár-kocka
falazata ikersejt tégla, hőszigetelés nélkül
gerébtokos fa nyilászárók
fa födém hőszigetelés nélkül
fűtése nyilt égésterű FÉG kazán beltérben, radiátoros fűtéssel
HMV-t villanybojler adja, éjszakai árammal
padlószerkezete hőszigeteletlen
A pályázatban (a jelenlegi infók alapján)
- külső hőszigetelés (falak, lábazat, födém)
- külső nyilászárók cseréje
- HMV-rendszer korszerűsitése
- fűtési rendszer korszerűsitése
van benne.
A kiinduló állapot szerinti energetikai besorolásunk „I”, a fajlagos primer energiaigény 543,74 kWh/m2a (715,45%). A számok tekintetében kerekíteni fogok a könnyebb olvashatóság miatt, a változás %-ait nem kerekitem.
Belátható, hogy minél rosszabb a kiinduló állapotunk, annál könnyebb elérni a minimális 30% megtakaritást belőle. Ez lehet tehát az egyik lehetőség, amiben rejlik potenciál.
EGY KIS ETIKA
Az energetikai tanúsitvány elkészitése során késziteni kell fotókat, tehát túl nagy mozgástere nincs a tanúsitást végző szakembernek. Nem tud beirni egy régi FÉG kazánt, ha már modernebb készülék van, vagy nem tud beirni egy villanybojlert, ha az nincs ott.
Nem fogja zsebbe csúsztatott Deákért átirni olyanra, ami ennyire nem valós. Kaptunk mi is ellenőrzéseket a korábbi VEKOP-pályázatoknál (rendben volt minden), nem fogja a megélhetését kockáztatni, ha van esze.
De némi jóindulattal tud segiteni abban, hogy mindenkinek jó legyen.
Még egy nagyon fontos dolog: sok házról készült korábban energetikai tanúsitvány, általában vásárlás miatt. Ezek szerepelnek a rendszerben, tehát ezektől drasztikusan eltérő mostani állapotot csinálni megint csak ellenőrzést von(hat) magával.
Bújjon elő a kisördög, nézzünk meg néhány példát:
- Villanybojler nappali árammal vagy éjszakai árammal. Érdekes módon itt az éjszakai árammal jön ki magasabb érték, a nappali áramos villanybojlerrel 540 kWh=m2a. VÁLTOZÁS: 0,76%
- Ha van az épületben egy klima jelenleg is, mondjuk a nappaliban (25 m2), akkor az érték 487 kWh/m2a, de ha azt mondjuk, hogy ez csak hűtésre van, tehát ne vegyük figyelembe a fűtésre, akkor visszatérünk a kiindulási állapothoz, azaz a VÁLTOZÁS 10,56%.
- A padláson van 10 cm üveggyapot, de ezt könnyen fel lehet tekerni a szemle idejére. A hőszigeteléssel 421 kWh/m2a, azaz a VÁLTOZÁS 22,56%.
- Sokat számit, ha a fűtési és HMV telőállitő készülék nem a lakóépületen belül van, hanem fűtetlen térben. Itt inkább az az érdekes, hogy ez legyen beirva, ha tényleg igy van, mert sok tanúsitványnál látom, hogy a fűtetlen pincében elhelyezett kazánra nem ez a helyzet szerepel. Ha fűtetlen tér: 553 kWh/m2a, azaz a VÁLTOZÁS 1,73%.
- Ha van egy cserépkályha, ami az alapterület 50%-át kifűti, ott a kiindulási állapot 544 helyett máris 478 kWh/m2a lesz, ami 12,14% VÁLTOZÁS. Máris nem működik az a cserépkályha, ugye?
- A fűtési szabályozás is hozhat némi romlást, ha úgy van beirva, hogy minél rosszabb legyen.
KORSZERŰSITSÜNK!
Innentől kezdve elég hardcore lesz a cikk, mert sok változót kell figyelembe venni, és ezek kombinációját.
A) HOMLOKZATI HŐSZIGETELÉS
kiinduló állapot hőszigeteletlen ikersejt téglafallal: 544 kWh/m2a
A1: 10 cm hőszigeteléssel: 384 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 29,42%
A2: 15 cm hőszigeteléssel: 370 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 31,99%
megjegyzés: modernebb falazatú/egyéb szerkezetű épületeknél teljesen más adatok jönnek ki, gázszilikát falazatnál pl „csak” 19% a változás, ha rákerül 10 cm hőszigetelés, porotherm téglánál már csak 14%.
B) PADLÁSFÖDÉM HŐSZIGETELÉS
kiindulás állapot hőszigeteletlen fafödémmel: 544 kWh/m2a
B1: 20 cm gyapot szigeteléssel 407 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 25,2%
B2: 30 cm hőszigeteléssel 401 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 26,29%
A1+B1: 249 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 54,23%
A2+B2: 230 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 57,62%
megjegyzés: MINDIG a padlásfödém hőszigetelése hozza a legtöbb megtakarítást, viszont ha már szigetelve van, annak a vastagítása energetikai szempotból nagyon csekély
C) HOMLOKZATI NYÍLÁSZÁRÓ CSERE
kiindulási állapot fa gerébtokos ablakokkal: 544 kWh/m2a
C1: kétrétegű üvegezésű nyilászárókkal (kérdés, hogy ezt engedik-e) 538 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 1,11%
C2: háromrétegű üvegezésű nyilászárókkal 537 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 1,29%
A1+B1+C1: 242 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 55,52%
A2+B2+C2: 220 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 59,56%
B1+C1: 401 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 26,29%
B2+C2: 394 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 27,58%
megjegyzés: a nyílászárók esetében a VALÓS megtakarítás és hőérzet sokkal-sokkal több, mint amennyit az energetikai tanúsítvány kihoz, mert egy rosszul záródó, erősen hőhidas ablak hővesztesége a többszöröse annak, mint amit be lehet írni a tanúsítványba kiinduló állapotnak!
Javasolt cikkem: https://komkel.hu/2022/10/31/felujitas-hogyan-cserelj-nyilaszarot/
D) FŰTÉS KORSZERŰSÍTÉSE
kiindulási állapot nyílt égésterű gázkazán, radiátorokkal: 544 kWh/m2a
D1: kondenzációs kazán csere 451 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 17,1%
D2: fűtő-hűtő klima az alapterület 50%-án 464 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 14,71%
D3: kondenzációs kazán+klima a nappaliban (25m2) 425 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 21,88%
D4: monoblokkos hőszivattyú 393 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 27,66 %
D1+B1: 345 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 27,58%
D2+B1: 353 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 35,12 %
A1+B1+C1+D1: 201 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 63,05%
megjegyzés: a fűtésnél egy régi nyitott tágulási rendszerű radiátoros fűtésre nem javasolt rárakni egy modern kondenzációs kazánt, csak teljes csőcsere és radiátorcsere után, hogy az alacsonyabb előremenős fűtés érvényesülni tudjon a túlméretezett radiátorok által. Viszont ha nincs homlokzati hőszigetelés/padlásfödém hőszigetelés, akkor az új fűtéscsövek már nem fogják melegen tartani a kritikus szakaszokat, így megint csak penészedés lesz.
E) HMV KORSZERŰSÍTÉSE
kiindulási állapot éjszakai áramos villanybojlerrel: 544 kWh/m2a
D1+E1: kondenzációs kazán átfolyós üzemmódban 414 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 23,9%
(értelemszerűen itt a fűtést is a kondenzációs kazánra kell átállítani)
D1+E1+B1: 308 kWh/m2a, a VÁLTOZÁS 43,39%
ÖSSZEGZÉS
A számitások csak a példaépületemnél igazak, ahogy írtam fentebb, minden épület más és más.
A hőszigetelést is lehet eszetlenül végezni, aminek a vége penészedés lesz. Ezt rengeteg szemlén elmondom, és sok felújított háznál látom, hogy penészednek. Ennek nem az az oka, hogy hőszigeteltek, hanem hogy ROSSZUL hőszigeteltek.
Van egy nagyon régi videóm ezzel kapcsolatban, ebben kifejtem, hogy miért van ez.
Tehát hiába a homlokzati nyílászárócsere hoz %-osan a legkevesebbet megtakarításban, homlokzati hőszigeteléssel együtt azt is meg kell csinálni. És ennek a forditottja is igaz, ha csak nyílászárók vannak cserélve, akkor a hőhidak üdvözölni fogják a penészt.
Az, hogy most lesz ingyenpénz a korszerűsítésre, mindenképpen jó dolog. De hogy ez ésszel legyen elköltve, ehhez kell valaki hozzáértő. Nem a kőműves, vagy a tüzépes fogja megmondani a tutit, mert utána engem fogsz hívni a sok millió elköltött (köz)pénz után, hogy deritsem ki, miért penészedsz.
Nem akarom az energetikus kollégákat bántani, de ők is általános megoldásokat javasolnak csak a számok alapján.
SZIGETELNI KELL, DE ÉSSZEL!
Kommentelni a facebook-csoportban lehet.
--
web és blog: https://komkel.hu/
youtube: https://www.youtube.com/c/komkel
facebook: https://www.facebook.com/komkel/
facebook csoport: https://www.facebook.com/groups/KomKel/
instagram: https://www.instagram.com/komkel/