Építőipari tanácsadás kicsit szabadszájúan, de nagyon érthetően

KömKel: minden, ami családi ház...

Fa vagy műanyag nyílászáró?

2024. december 24. - KömKel

Sokszor kapom kérdésként, hogy műanyag vagy fa ablak a jó?
„A műanyag ablak bezárja a párát a házba és penészedés lesz, ezért kell fa!” – olvasni az internet bölcs bugyraiban.
Ez természetesen nem igaz, egy ugyanolyan tévhit, mint a lélegző fal.

A mai modern nyílászárók mindegyike légtömör, a beépítésük is az, így teljesen mindegy ebből a szempontból, hogy miből van.
Az U-érték is teljesen hasonló tud lenni, ebben mondjuk a műanyag, soklégkamrás, purhabbal szigetelt tokos fejlesztések tudnak többet, mint a tömör fa, de ez sem kardinális különbség.

Betűfóboknak a bejegyzés videón is nézhető:

Ha egy ablak penészedik, párakicsapódás van az üvegen, vizesedik a párkánya, vagy penészednek a kávák/áthidalók, az mind arra vezethető vissza, hogy hőhidas a beépítése. Ismét: teljesen mindegy az anyaga a nyílászárónak!

A probléma az is szokott lenni, hogy jó magyar szokás szerint almát hasonlítják a körtéhez. Alsókategóriás műanyag ablakot a prémium fához, és viszont. Természetes, hogy ezzel ki lehet domborítani az adott termék jó tulajdonságait és szétfikázni a másikat.
Ez messzire vezet, volt egy talajszondás hőszivattyús cég, akik komoly presztizzsel rendelkeztek, a termékük is jó volt, van jópár házam, ahol ők építették ki a hőszivattyús rendszert.
De a marketingjük számomra gusztustalan volt, a saját (jó) talajszondás hőszivattyújukat hasonlitották állandóan a szar kinai levegős hőszivattyúkhoz, amik hangosak, rossz hatásfokúak voltak.
Ha melléraktunk egy jó márkájú levegős hőszivattyút, mindjárt más lett az összehasonlitás, és előjött az, hogy a talajszondás rendszer felára valójában sosem térül meg a levegőshöz képest…
Ugyanezt látom egyébként hőszigeteléseknél, szellőztetőknél, nyílászáróknál, mindenben.
Tehát maradjunk az alma-alma, körte-körte összehasonlításánál.

A hőátbocsátási tényezőt már említettem. Itt a fának van egy határa, amit nem tud átlépni, de vétek lenne a purhabbal szigetelt tokszerkezetű műanyaggal összehasonlítani, mert az más liga. Tekinthetjük ezt ugyanolyannak.

Mindkét típusnál lehet bármilyen üvegezést belerakni, tehát lehet 2 vagy háromrétegű, lehet hideg vagy melegperemes, satöbbi. Ez igaz a vasalatra is, itt sincs különbség. Gumirozás szintén. (videóban az üvegezésről)

Marad tehát maga a szerkezet anyaga, amiben különbséget tehetünk.
A műanyag ablak mellett érvelők elmondják, hogy a fa ablakokat 10 évente át kell csiszolni és újramázolni, ami nagy macera és nagy költség.
Ez alsókategóriás fa ablakokra igaz, a jó minőségűeknél a gyártás során készitik a felületkezelést, ami megfelelő felületképzést és védelmet nyújt 15-20 évre is.

Pár hónapja voltam egy 2014-ben épült háznál, ahol újnak tűnő fa nyílászárókkal találkoztam. Telibe sütötte a nap ezeket, verte a szél, az eső… az üvegben ott volt a gyártási idő, valamint az egyik pinceablaknál még a gyártó matricáját is megtaláltam. Ettől a gyártótól rendeltünk fa nyílászárókat tavaly 2 házamhoz is, teljesen ugyanígy néztek ki a 10 éves ablakok is, mint az újak.

A fa ablak-hívők arra hivatkoznak, hogy a műanyag ablak besárgul. Igen, a 2000-es évek elején volt egy ilyen időszak, amikor szinte az összes fehér műanyag ablak besárgult az UV-től pár év alatt, de ez már régóta nincs így. A mostani jó minőségű műanyag ablakok natúran sem veszítik el a fehérségüket.

Az ablakok szine és felülete egyéni izlés kérdése. A fa ablakok értelemszerűen mindig kapnak felületkezelést, nevezzük mázolásnak az egyszerűség kedvéért, nincs natúr fa ablak.
A műanyag ablakoknál a natúr anyag már nem csak fehér lehet, jobb gyártóknak van anyagában színezett ettől eltérő nyílászárójuk is. Lehet tehát pl antracit, vagy sötétbarna is akár.
Természetesen ha valaki eltérő színt akar, vagy famintát például, van rá lehetőség, fóliázzák ilyenkor a nyílászárókat, ami lehet mindkét oldalon, vagy akár csak egyik oldalon.

Miért lényeges ez?

A fa mellett pártolók a műanyagra mondják, hogy a fóliázás sérülékeny, a műanyagosok meg a mázolásról mondják ugyanazt. Mindkettőjüknek igaza van.
Az tény azonban, hogy a jó minőségű fa ablak felületkezelése jobban bírja a mechanikai behatásokat, mint a fóliázott műanyag ablak.

Nálunk van két kutya, két macska. Mondanom sem kell, hogy többet vannak bent a házban, mint kint a kertben… Hiába van egy lengőajtó, amin szabadon mászkálhatnak, sajnos előfordul, hogy a teraszajón befelé bámulva szeretnének a rövidebb úton bejönni, és az ajtó kaparásával kopognak.

Amikor építkeztünk 2010ben, csak olcsó gagyi fa ablakokra futotta a keretből. 13 év után úgy döntöttünk, hogy ezek repülnek, mert egyrészről megereszkedtek néhol, felületkezelésük megkopott, még kétrétegű üvegezésűek voltak, valamint a bejárati ajtót a kutyák, a teraszajtót és szobaablakot a macskák amortizálták le karmolásokkal. Szó sem lehetett emiatt fa nyílászárókról, SIMA FEHÉR műanyag lett mindenhol.

Az anyagában szinezett műanyag nehezen sérül, ha mégis lesz rajta sérülés, azt egy kis felületi csiszolással/polirral el lehet tüntetni.
A mázolt fát is lehet javitani, de már kicsit nehezebb, foltszerű lesz az eredmény.
A legnehezebb a fóliázott sérült nyílászáró, bár ott is vannak javitóanyagok és végső soron akár újra lehet fóliáztatni.

Dönthet természetesen az ár is, és régebben elég komoly eltérés volt a jó minőségű műanyag és a jó minőségű fa között, majdnem másfélszeres árral.
Mostanra a kettő ára madjnem összeért, 10%-on belül van az eltérés. Azért merem ezt így kijelenteni, mert idén 3 házamnál is ment a dilemmázás, bekértünk ajánlatokat két jó cégtől, és nagyon hasonló árakat kaptunk.

Nézzünk konkrétumokat:
150x150 cm-es, középfelnyíló ablak, alul párkányfogadóval, 3 rétegű melegperemes üvegezéssel
fehér műanyagból: 253.000 Ft
fából felületkezelve: 290.331 Ft

(A műanyagnál a kétoldali színfelár 20%, tehát 303.000 Ft lenne színes műanyaggal.)

Legyen itt kontrasztként:
- gagyi műanyag fehér színben, kétrétegű hidegperemes üvegezéssel 94.000 Ft
- gagyi műanyag fehér színben, háromrétegű hidegperemes üvegezéssel 116.000 Ft
- gagyi fa ablak felületkezelés nélkül, kétrétegű hidegperemes üvegezéssel 160.000 Ft
- gagyi fa ablak felületkezelés nélkül, háromrétegű hidegperemes üvegezéssel 195.000 Ft

Azt megjegyezném, hogy kétrétegű üvegezésű nyílászárót új házakba már nem lehet berakni, mert nem teljesíti a minimális energetikai követelményeket.

Az üvegezésról lesz szó nemsokára, külön bejegyzésben/videóban… (videó: https://youtu.be/9qKesxQQHVA )

Tudom, hogy torzít az adat, de számoljuk vissza a fenti összegeket felületm2-re:

  • jó minőségű fehér műanyag ablak: 112e Ft/m2
  • jó minőségű színes műanyag ablak: 135e Ft/m2
  • jó minőségű felületkezelt fa ablak: 129e Ft/m2
  • gagyi fehér műanyag ablak: 52e Ft/m2
  • gagyi fa ablak felületkezelés nélkül: 87e Ft/m2

A bejárati ajtók és erkélyajtók erősen torzitják a képet, de a mintaháznál pl 26 m2 az ablakfelület.

Ha magadnak csinálod, akkor jó minőségű műanyaggal ez közel 3M Ft, ha Kontár Karcsi épít eladásra házat, akkor ez gagyiból 1,4M.
A jó minőségű nyílászáró 30 évet ki fog bírni, a gagyival már 10 év után küzdeni fogsz.

Akinek ténylegesen kell normális ablakosokról infó, dobjon egy mailt.

Kommentelni a videó alatt, vagy a facebook csoportban lehet.

ÖSSZESZEDVE A BEJEGYZÉSEK/VIDEÓK A NYÍLÁSZÁRÓKKAL KAPCSOLATBAN (folyamatosan frissül):
1. Hogyan kell nyílászárót cserélni felújítás esetén? Itt a link, egy korábbi bejegyzésem, képekkel, rajzokkal. Videón: https://youtu.be/QysZOx8-8fc
2. Fa vagy műanyag nyílászáró? Videó: https://youtu.be/9NLvXQxsVTU
3. Üvegezés. Videó: https://youtu.be/9qKesxQQHVA
4. Erkélyajtók. Videó: https://youtu.be/iai8US75VKY

A bejegyzés trackback címe:

https://komkel.blog.hu/api/trackback/id/tr8318757974
süti beállítások módosítása