A rezsicsökkentéses/energetikai elemzéses házszemléknél gyakran előjön a kérdés: mit érdemes hőszigetelni?
Mivel minden épület egyedi, más és más méretekkel, ezért ez az elemzés mankót fog nyújtani ahhoz, hogy mindenki számolni tudjon a saját épülete esetében, különböző fűtési módoknál.
Sok száz épület átnézése után tudom, mik azok a szerkezetek és fűtési módok, amik lefedik az esetek 80%-át, így ezekre koncentrálok. (természetesen lesznek olyanok, amik eltérnek ettől, ezek egyedi esetek...)
Az elemzések külön blogposztokban vannak minden szerkezetnél:
- pincefödém
- hőszigetelt tető
- homlokzati nyílászáró
Fűtési módoknál a jelenlegi rezsiárakkal (2022. szeptember) kalkuláltam, van rezsicsökkentéses és rezsicsökkentés nélküli ár is.
A szerkezeteknél Winwatt Fecske programmal számoltam, hőhidassági tényezőkkel.
Hazánk téli átlaghőmérséklete +4 fok, belső hőmérséklet +22 fok, 180 napos fűtési szezonnal.
Az általam számolt számolt nyílászáró 150x150 cm méretű, 0.88 W/m2K hőátbocsátási tényezőjű (tok+üvegezés), 200.000 Ft-os anyag+munkadíj költséggel számolva.
A cserénél számolt nyílászárók típusai:
1. Gerébtokos ablak (kb 1980-ig)
Két külön nyitható szárny, 1-1 réteg üvegezéssel, fa tokszerkezettel.
2. Kétrétegű ún. "salgó"-üveges ablak (kb. 1980-1990)
Kétrétegű üvegezés, hidegperemmel, az üvegezés egybe van, fa tokszerkezettel
3. Kétrétegű hőszigetelt üvegezés (kb. 1990-2010)
Kétrétegű üvegezés, elvileg már lehet gáztöltéses is, aminek nagy valószínűséggel nyoma sincs. A tokszerkezet lehet fa és műanyag is.
4. Kétrétegű modern hőszigetelt üvegezés (2010-)
Nem számoltam vele, mivel a hőátbocsátási tényezője nem indokolja a cserét.
A sok kérdés megelőzése érdekében légyszíves olvassátok el a kisérő szöveget.
Amit tudni kell a nyílászáró cserénél, mert nagyon fontos és/vagy jelentős pluszköltségeket generálhat:
- szándékosan nem neveztem meg a nyílászáró típusát, tokszerkezetét, üvegezés típusát. A mai modern ablakok többsége hasonló hőszigetelési értékkel rendelkezik.
- sok kérdést kapok, hogy fa vagy műanyag. MINDEGY. Mindkettő légtömör, tehát nulla a szellőzése, nem a nyílászáró anyagától fog penészedni a ház. Viszont a faablakot 8-10 évente felületkezelni kell
- legfontosabb, hogy a nyílászárócserénél a hőhídmentes beépítésre oda legyen figyelve, a szükséges toktoldók, párkányfogadók és egyebek beépítésével.
Erről blogposztban is írtam (LINK ITT), illetve van egy videóm is (LINK ITT).
- tőlem sok esetben elhangzik a háznézések/rezsicsökkentéses háznézések kapcsán, hogy "amíg a jelenlegi nyílászárók légtömörsége megfelelő, rendesen csukódnak és záródnak, a cseréjük energetikai szempontból nem indokolt".
Ez azt jelenti, hogy hiába lenne pl 85 év a megtérülése az ablakcserének, ha a jelenlegi nyílászáró nem légtömör, jelentős hőkomfort-növekedés érhető el a cseréjével. Tehát NEM MINDEN A MEGTÉRÜLÉSI IDŐ, nyílászárócserénél a komfort, tartósság, esztétikai érték legalább annyit számít.
- korábban leírtam, hogy a homlokzati hőszigetelést nagy hiba a nyílászárók cseréje nélkül megcsinálni, ha 10 évnél régebbiek a nyílászárók
- normális ablakgyártó nem gyárt le egyszárnyú ablakból 110 cm-nél szélesebbet, mert a vasalat nem bírja el a háromrétegű üvegezés súlyát hosszútávon, meg fog ereszkedni az ablak
- sokféle ablakprofil van. Nem nevezek meg jókat, rosszakat, de én tudom, hogy melyik milyen kategóriába sorolható. Óvatosan az olcsókkal, mert 4-5 év múlva sírás lesz a vége...
- az ablakcsere sajnos ritkán áll annyiból, hogy kiszedik a régit és berakják az újat. Régi kő/betonpárkányt ki kell szedni, kávát lebontani, néha áthidalót beépíteni. Ezek akár megduplázhatják a csere árát és időben is el tudják tolni. Viszont a nem megfelelő beépítéssel csak a pénzt dobjuk ki az ablakon
- a 3 rétegű üvegezésnél kinti minuszok esetén is langyos a belső üvegfelület, míg a kétrétegűnél hideg. Ez amellett, hogy növeli a hőkomfortot, nem okoz belső oldali páralecsapódást az ablaküveg alján
- az utóbbi évek nyílászárói rendelkeznek ún. "résszellőző" funkcióval, azaz a kilincset 45 fokosra forditva nem zárja be légtömören az ablakot, van egy kis szellőzése. Ez nem helyettesíti a szellőztetést teljeskörűen, de kiegészíti azt
- lehetőség szerint melegperemes üvegezést kell kérni
- a modern ablakok betörésvédelmi funkciói, hanggátlása és nyári meleg elleni védelme is jelentősen jobb
- 2018 után használatba vett épületeknél már nem lehet kétrétegű üvegezés, mert nem felel meg a minimum energetikai előírásoknak. Ebből fakadóan manapság ennél rosszabb műszaki tartalmúra cserélni a homlokzati nyílászárókat nem érdemes
- a redőny/zsaluzia és szúnyogháló szorosan kapcsolódik a nyílászáróhoz. Itt annyiféle lehetőség van, hogy ezekkel nem lehet általánosságban kalkulálni. Sajnos jópár helyen látok olyat, hogy a régi fatokba építenek be új műanyag nyílászárókat, mert így (szerintük) nem kell bontani a párkányt, áthidalót, kávát és megmaradhat a régi redőny is. Ez óriási hiba, 5 év múlva lehet kezdeni az egészet elölről.
- a NEM LÉGTÖMÖR épület hővesztesége akár a duplája is lehet számítható értéknek. A légtömörségben jelentős szerepe van a nyílászáróknak (és ezok megfelelő beépítésének).
... természetesen ezekkel a pluszköltségekkel és munkákkal nem tudtam kalkulálni a számitásokban, csupán a 150x150-es műanyag fehér ablak anyag+munkadíját vettem figyelembe.
A megtérülés számítás csak 1 db ablakra vonatkozik csupán, sima beépítéssel, minden sallang nélkül. Ha a többi kiegészítő költség még ugyanennyi, értelemszerűen a megtérülési idő is megduplázódik.
Több mint 20 éve nézek házakat vásárlás előtt leendő vásárlóknak, korszerűsítés előtt meglévő tulajdonosoknak, építész szemmel.
A cél természetesen az, hogy minél kevesebb buktatóba fusson bele a vásárló/felújitó, illetve ha már vannak ilyenek, legalább legyen tisztában ezek várható költségével, és időzítésével.
A bejegyzést kommentelni ITT lehet.
---