Úgy tűnik, hogy a rezsiharc bukásával szivárognak lassan a fegyverletétel feltételei is.
Találgattuk, hogy milyen módon történik majd az elszámolás, mi alapján fog kijönni az átlag feletti fogyasztás?
Az index szerint:
"Az új szabály augusztus 1-től lép életbe, ezt követően is az előzőleg megállapított éves átlagfogyasztásra lesznek kiállítva a számlák..."
Magyarul az előző évi fogyasztást átlagolják a villanynál és a gáznál is. Ha ez felette volt a meghatározott átlagnak, akkor arra nem vonatkozik a rezsicsökkentett ár, és ezt havi bontásban megkapjuk, havi bontásban kell fizetni.
Például 2400 m3-es tavalyi éves gázfogyasztás esetén kapunk havi 200 m3-re számlát, amiből
- 144 m3 a rezsicsökkentett áron
- maradék 56 m3 pedig a piaci áron kerül kiszámlázásra.
Tekintet nélkül arra, hogy mennyi a MOSTANI, JELENLEGI illetve a 2022 telén alakuló fogyasztás.
Azaz hiába mész most kályhát venni, vagy hiába ásod elő a pincében a lomok alól a vegyestüzelésű kazánt, hiába kapkodsz most korábbi elektromos fűtésesként, nem érsz el vele semmit.
Legalábbis idén. Ha jövőre is marad ez az elszámolás, akkor természetesen a következő szezonbéli havi átlagodat csökkentheted.
Véleményem szerint az energiaárak nem mostanában fognak lejjebb menni, tehát az eddig létező rezsicsökkentés végleg elbukott. Örüljünk neki, ha az átlagra tudják majd tartani.
A spórolás nem árthat.
Csak kicsit nehéz lenyelni a békát, hogy sokaknak le kell tekerni a fűtést 18 fokra, vagy nem fűteni az egész házat, miközben mellé még fizetni kell a tavalyi "rendes" fogyasztás alapján kiszámlázott rezsit.
Ugye aki idén spórol a fűtéssel/villannyal, az a következő augusztusi elszámolásnál sok százezret kap majd vissza? Más kérdés, hogy mennyire reális a magyar jövedelmi viszonyok között, hogy ezt az összeget "megelőlegezzük" a költségvetésnek/közműcégnek...
A legfőbb kérdés persze még mindig az, hogy mennyi az annyi. Mennyi a nem-rezsicsökkentett gáz és villany ára?
A bejegyzést kommentelni ITT lehet.
---