Jóval a rezsicsökkentés-csökkentése előtt járunk, így ebből a szempontból a házszemle nem tartalmaz fűtési alternatívákat/megoldásokat.
A COVID miatti lezárások sok embert "űztek ki" a vidéki létbe, távol a panelrengetegtől, afféle digitális nomád életmódba, hiszen a napi szintű munkahely látogatása megszűnt, teret nyert a home office.
Az engem megkereső fiatal párt is hasonló okok vezették ebbe a Heves megyei faluba, kinéztek egy kis házat maguknak. Az épület modern anyagokból épült a hirdetés alapján, a család csak hétvégi háznak használta. Földszint+tetőteres kialakítású, méretben ideális családalapításra.
Mivel hétvégi háznak/nyaralónak használták, egyik télen a kazán lehalt, a fűtés a földszinten elfagyott.
Apró probléma... - mondták az eladók - pont ezért van olcsóbban az ingatlanpiacon.
Nézzük körbe az épületet.
Ez egy földszint+emelt térdfalas tetőteres épület, téglalap alaprajzzal. Hátul-középen van egy lábakon álló terasz, amit utólag beépítettek, így kialakult egy földszinti plusz helyiség, felette lapostetős terasszal a tetőtérnek.
A falak Ytongból vannak, külső hőszigetelés nélkül, a födém E-gerendás, béléstestes. A tető sima nyeregtető, betoncserép fedéssel.
FÖLDSZINTI PADLÓ
A padlóban nincsen hőszigetelés. Egyrészt nyaralónak épült, miért is lenne? Több helyen is mérhető a padlószerkezet vastagsága (bontás nélkül), amiből ez kiderült.
Ez komoly gondot fog jelenteni, mivel a külső szigetelés és padlószigetelés nélkül a padló felületi hőmérséklete kinti -15 fok esetén 13.5 fokos lesz. Ezen segíthet az, hogy az épület ki van emelve, a lábazatát hőszigetelve képződik egy hővédő "szoknya", ami feljavítja ezt az értéket.
A házba belépve el tudtam képzelni, hogy mit érezhet az elefánt a porcelánboltban... recsegett-ropogott alattam az összes padlólap, nem egy el is volt törve! Oké, mondták, hogy fűtés elfagyott, de arról szó sem volt, hogy a teljes padló tönkrement.
A nedvességmérő már nem jelzett vizesedést, tehát kiszáradt az aljzat, viszont az erkélyajtónál annyira felduzzadt a padló, hogy elérte az ajtó alját. Normál esetben minimum 1-1.5 cm van a burkolat és ajtószárny alja között.
A teljes aljzat hullámos, meg van süllyedve, aminek következtében a vízszigetelés is megsérült, valamint számítani kell arra, hogy a szennyvízcsövek is elmozdultak a feltöltésben.
A zuhanyzóról büszkén mesélte a tulajdonos, hogy újjáépítették. Igen, csak a burkolat alá nem került kent vízszigetelés, mérhetően ázik a fal. Gratulálok. Sovány vigasz, de a kádnál is ázás mérhető.
LÉPCSŐ
A lépcső acél szerkezetes, fa keményfa lépcsőfokokkal. A fellépési magasság 18,5 cm, ami elfogadható, de a belépési szélesség csak 20 cm, nagyon minimum 25 cm kellene a kényelmes használathoz.
TETŐTÉRI PADLÓ
A födémfesztáv 540 cm, de a gerendák nincsenek megduplázva, ahogy előírás szerint kellene lennie. Nincsen semmiféle kopogóhanggátlás a födémben.
A padlóburkolat szintén kopogott, recsegett a talpunk alatt. Hmm... mintha arról lett volna szó, hogy csak a földszint ázott el, nem? Hát nem. A radiátoroknál látszott itt is erős ázásnyom minden helyiségben, de a földszinten a födémen is voltak ázási nyomok.
A lapostetős terasz burkolata fel van fagyva.
FAL
A lapostetős terasz alatti részt utólag építették be könnyűszerkezetesen, ami teljesen szét van ázva. Ennek egy része lehetett a benti víz eredménye, de a felette lévő lapostető rétegrendi kialakítása sem megfelelő, onnan is ázik a helyiség.
Amint említettem, a falak Ytongból vannak, a tetőtér ki van emelve. Ebben a térdfalban nincsen egy darab merevítő pillér sem, az oromfalakon szépen végig is van repedve vízszintesen, ahogy a tető "terpeszti" szét a falakat.
Az épület bal hátsó sarka meg van süllyedve, ennek repedésnyomai látszanak a lábazaton, a földszinti falon és a térdfalon is. Ezt okozhatta az ázás is, de az ereszcsatorna a talajszint alá van bevezetve és az eresz tele van levelekkel, azaz réges-régen eltömödhetett a csapadékvíz lefolyója... a ház tövébe folyó esővíz pedig nem tesz jót.
TETŐ
A tetőszerkezet keresztmetszeti méretei és osztása megfelelő, de kezeletlen (néhol használt) faanyagból készült.
A ferde részeken a szarufák közötti hőszigetelés hiányos és sok helyen össze van esve, emiatt erősen hőhidas a tetőtér. A lambéria burkolat mögött sima nejlonfólia van párazárásként.
FŰTÉS
A fűtésre rákérdeztem: "Jelenleg nincs kazán". A nyomokból ítélve hiába is lenne, a csövezés is biztosan szétfagyott a falakban.
---
Kell összegeznem?
Az épületet az elhanyagoltság teljesen tönkretette. Ez több család nyaralója, közös lónak meg nagyon túrós volt a háta...
A hibák olyan mértékűek, hogy nagyon maximum telekáron merném megvenni az épületet, mert könnyen lehet, hogy újjáépíteni egyszerűbb és olcsóbb, mint a vízkáros épületet felújítani.
Több mint 20 éve nézek házakat vásárlás előtt leendő vásárlóknak, építész szemmel.
A cél természetesen az, hogy minél kevesebb buktatóba fusson bele a vásárló, illetve ha már vannak ilyenek, legalább legyen tisztában ezek várható költségével, és időzítésével.
A bejegyzést kommentelni
vagy a facebook-csoportban
lehet.
---