Nem fogom megnevezni azt a környéket, ahol döbbenetes állapotok vannak a kivitelezési előírások betartását illetően. Idén kb 20 új építésű házat néztem meg ezen a környéken, egynél mondtam azt, hogy bár van mit javitani, de meg lehet venni.
Nem olyan régen kaptam egy mailt, benne erről a környékről származó új építésű épületek hirdetéseivel, az építés közbeni fotókkal tűzdelve.
Eldobtam az agyamat. Dokumentálva van, hogy semmilyen építési előírás nincs betartva, magyarul annyira hülyék (vagy bátrak), hogy már a minimális látszatra sem adnak.
Egy épületnél az egyik legfontosabb dolog a padló TELJES FELÜLETÉN a talajpára/talajnedvesség elleni vízszigetelés megléte.
Ezt a '80-as évektől alkalmazzák, előtte csak a főfalak alatt volt használva a "bitumenes lemez". Ennek hiányában a felszivárgó talajnedvesség tönkreteszi a padlóburkolatot. A melegpadlót/laminált padlót szétkorhasztja, a kerámia burkolatot pedig felnyomja, magyarul kopogni-mozogni fog.
A talajnedvesség MINDENHOL jelen van, nem keverendő össze a talajvízzel. Nem véletlenül nagyon sarkalatos pont ennek a megléte egy új épületnél, olyan természetesnek kell venni, mint hogy van cement a habarcsban.
Autós hasonlattal élve: nulla alvázvédelem van az autón, csak a csupasz lemez. Vajon mennyire is rövidül le az élettartama ennek a gépjárműnek?
Mit látunk a képen?
A falak töve gondosan körbe körbe van kenve vízszintesen és függőlegesen is bitumenes alapozóval, mellette viszont a vasalt betonlemezen már le vannak rögzítve a vízcsövek és fűtéscsövek.
Másik képeken az is látszik, hogy NINCS a falak alatt semmilyen vízszigetelés.
Azaz sem a falaknak, sem pedig a padlónak nem lesz talajnedvesség elleni szigetelése, a felkent bitumenes alapozón kivül, ami kivülről, felületileg van csak odakenve.
(az idióta otthagyta a bitumenes alapozónak a vödrét, szerepel a fotókon, így be lehet azonosítani, hogy az is csak egy alapozó)
A következmény?
Kb 3-4 év, és a falak felszívnak annyi nedvességet, ami már jelentkezni fog a vakolaton is belülről, azaz málik le a vakolat, a festék, megy tönkre a burkolat.
Hogyan lehet javítani?
Az összes falat, beleértve a válaszfalakat is, utólagos lemezbeütéssel vízszigetelni kellene, mivel vázkerámia falazat esetén az injektálás hatásfoka igen csekély. Ez nagyon sok milliós tétel önmagában is, azonban ennek elkészítéséhez a KOMPLETT padlót fel kell verni a falak mentén.
Ami nem is baj, hiszen a padló alatt sincs meg a talajnedvesség elleni szigetelés, tehát azt is pótolni kell.
A meghirdetett ikerház-fél 82 m2, a padló újjáépítése kb 3 millió forint, plusz komplett újraburkolás. A falak utólagos vízszigetelés a sok fal miatt 3-4 millió forint, plusz a javítások.
Nyugodt szívvel mondanék ennek a javitására 10 milliót, mivel a felbontott aljzatban lévő csövezéseket is vissza kell szedni, kompletten az alapgépészetet újra elkészíteni. Az épület alsó hangon 4-6 hónapig lakhatatlan lesz.
Apropó aljzat: a hirdetés alapján 10 cm lépésálló hőszigetelést írtak, ami teljesíti is a jogszabályi minimumokat.
A fotók alapján azonban nincs ennyi hely a tégladarabokra felbakolt nyílászárók alatt, csupán 5 cm lesz berakva.
Én ezen a környéken persona-non-grata vagyok, a Belzebúb, akinek ha meglátják az autóját, akkor már az alap hozzáállás a "mivan-mivan-mivan?". Meg van ígérve egy bevert szélvédő is részemre, ezt még szerencsére nem kaptam meg ajándékként.
Nem Mordor sötét szurdokaiban lévő településekről beszélünk, hanem Budapest agglomerációjáról, 8-900e Ft-os négyzetméter árakról.
Nem nekem lenne feladatom szélmalomharcot vívni az ilyenek ellen. Hanem a sok bürokrata marhának kellene odafönt egy kicsit a fejéhez kapni és nem sorban tolni a családtámogatásokat és hiteleket, hanem először gatyába rázni az építőipart.
Nem kellett volna megszüntetni a kötelező e-napló vezetést. Igenis vezetni kellene. Sőt, minden fáziról kellene fényképeket feltölteni, ez a mai világban egyáltalán nem ördöngősség.
Van kép? Nincs? Akkor nincs használatbavételi engedély sem.
Miért szívtam fel magam ennyire ezen?
Ha engem kihívnak ehhez a házhoz, a nedvességmérő műszeremmel száraz falakat és aljzatot találok, valamint ESZEMBE NEM JUTNA, hogy ezt az alapvető dolgot kihagyják az épületből. Ha a többit rendben találom, akkor megvetetem az épületet, hiszen nincsen röntgenszemem.
Mit nyert a kivitelező?
Sima GV45-ös bitumenes lemezből kellene 100 m2, ez anyag+munkadijban kb 250e Ft.
Több mint 20 éve nézek házakat vásárlás előtt leendő vásárlóknak, építész szemmel.
A cél természetesen az, hogy minél kevesebb buktatóba fusson bele a vásárló, illetve ha már vannak ilyenek, legalább legyen tisztában ezek várható költségével, és időzítésével.
A bejegyzést kommentelni ITT lehet.
---