Az ingatlan a fővárosi agglomerációban helyezkedik el, drága környéken, jónak mondható helyen. Ikerházként két lakóegység van a telken, a megosztott telekrésszel együtt kerül(t) 85 millió forintba a kb 120 m2-es, kétszintes minimál stílusú lakóépület.
Nem indult jól a dolog, mert a kivitelező hetekig halogatta a szemlét, hiába hangsúlyoztam a vevőjelölteknek (az én megbízóimnak), hogy minél inkább szerkezetkész állapotot kellene látnom, mert a bevakolt/elburkolt részekről nem tudok véleményt mondani. (bár erre is van ellenpélda)
Sokadik körben sikerült közös időpontot találni, megejtettem a szemlét.
Láttam csodákat... De ne csak károgjak, minden negatívumot pozitív követ.
Mínusz egy
Ami rögtön szemet szúrt, az a belső válaszfalak kialakítása. Ytongból készültek, de a váltott sorban huzalozás mellett hiányoztak az áthidalók is, valamint 2-3 cm-es csíkok egyenlítették ki a sorok közötti különbségeket.
Miért gond az áthidaló hiánya, amikor csak két sor ytong van az ajtó felett?
Mert a mostani beltéri CPL ajtóknak semmiféle rendes tokja nincsen, az csak egy önhordó burkolat. Ha erre rátehénkedik az a két sor ytong, pont elég arra, hogy deformálódjon, onnantól az ajtó szorul, nem csukódik.
Miért kell a huzalozás?
Először is: csak. Mert előírás. Jó magyar szokás szerint az ytong válaszfalnál ez is kimarad, valamint a gyári vékonyvakolat helyett dryvit háló+glett kerül rá. Aztán lehet csodálkozni, amikor kirajzolódnak hajszálrepedés formájában a téglasorok a festett falon...
Plusz egy
A nyílászárók jó minőségűek, hőhídmentesen beépítve, ráadásul nem purhabbal, hanem duzzadószalaggal.
Mínusz kettő
A villanyszerelőt csókoltatom. A szakbarbár a monolit vasbeton födém alsó betontakarását végigvéste több helyen az elektromos vezetékeinek. Belevésett a koszorúba is.
Plusz kettő
A minimál stílushoz passzolóan vannak kinyúló vasbeton árnyékoló konzolok sok helyen (bejárati ajtó felett, terasz felett), ezek Schöck-elemekkel vannak hőhídmentesítve. Profi, jó drága anyag.
Mínusz három
Apropó koszorú... Biztosan padtársak voltak a kisegítőben a villanyász és a gépész, aki hasonlóan szeret bánni az épület tartószerkezeti rendszerével.
Szintén gépészeti probléma az emeleti lefolyóstrang, ami sima KG csőből készült, nem pedig zajcsillapított Geberitből, vagy legalább egy olyan kialakítással, aminél lehetőség lenne utólagos zajszigetelésre.
Plusz három
A zárófödém lapostetője jó minőségű PVC vízszigetelést kapott, ráadásul több lefolyási ponttal, több irányban megfelelően lejtetve.
Mínusz négy
A lapostetőnél a lefolyókat a homlokzati hőszigetelésbe rejtették, ám a részleteket már sikerült elszabni.
Ahogy a képen is látszik, a lefolyócső 110-es KG, a falhoz szorítva, azaz kivülről még kapott 4 cm szigetelést, és így lett a homlokzatba elrejtve.
A probléma ezzel az, hogy a jéghideg csapadékvíz ezen keresztül ömlik le télen is, a meleg téglafalhoz és vasbeton koszorúhoz érve közvetlenül. Pár hete volt egy ilyen kérdés a facebookon, hogy miért nedvesedik a fal egy függőleges vonalban folyton... aztán kiderült, hogy ez a probléma.
A rendes megoldása ennek az, hogy a csomópont szerint alakítják ki a strangot a falban. De ehhez persze kellenek részletes kiviteli tervek (csomópontok), és valaki, aki ennek kialakítását számon is kéri.
Plusz négy
Az épület tartószerkezetileg rendben van, amit utána művelt a többi szakág, az kritikán aluli.
Mínusz öt
Tudod mi az az attikafal? Legegyszerűbben úgy tudnám elmagyarázni, hogy a lapostetős kialakításban ez az a térdfal körben, ami tartja szigetelést, ehhez lehet rögzíteni a korlátot, erre hajtják fel a vízszigetelést, ésatöbbi.
Az attikafal mindezek miatt általában zsalukőből, vagy betonból készül. De nem itt!
Valakinek az a zseniális ötlete támadt, hogy jó lesz ez EPS-ből, azaz népnyelven hungarocellből...
A kivitelező elmondása szerint ennek a terasznak a vízszigetelése majd lesz valamiből, valószínűleg kent szigeteléssel megoldják. Aha, oké.
Plusz öt
Gondolkozom...
Mínusz hat
A lábazati hőszigetelés végig sima eps-ből készült, nem pedig zártcellás xps-el, súlyosbítva azzal, hogy még dübelezve is van jó közel a terepszinthez. A teraszoknál szintén (grafitos) eps van a falon, nyoma sincs felhajtott vízszigetelésnek és zártcellás xps-nek.
Plusz hat
A megbízóimnak ezeket a hibákat leírtam, ők ezek kijavítására igéretet kaptak a kivitelezőtől, így egymás kezébe csaptak...
...volna, ha a szerződés napjának délelőttjén nem érkezik egy készpénzes vevő, aki elviszi előlük az ingatlant.