Egy nagyon szomorú tendenciát látok már régóta, csak ez a mostani abszolút kiverte nálam a biztosítékot. Százmilliós lakások, sorházi jelleggel, illetve ikerház, amit meg kellett néznem Pest megyében, M3-as mellett. (csak hogy egy kicsit becélozzam a területet) Csilli-villi tervek, gyönyörű kilátás és egyszerűen elképesztő az a minőség, amiben felépítették a házat.
A szemle idején még kvázi burkolatkész állapotban van, tehát nemsokára akarnak burkolni. Most még viszonylag jó időben láttam az épületet, bizonyos részei különböző készültségi fokban voltak.
Betűfóboknak videón:
Az hagyján, hogy köze nincs a tervekhez… A terveken vannak vakolható redőnytokok, amik itt nincsenek. Látható redőnydobozok lesznek majd egy százmilliós, abszolút prémium kategóriás épületen, aminek a külseje is ennek megfelelőem van megcsinálva, így a látható redőnydoboz sebhely lesz a házon.
De legalább a felső toktoldókat megcsinálták, elektromos kiállások ott vannak, tehát megvalósítható anélkül, hogy belelógna az üvegbe.

Ha már nyílászárók: sehol nincsen berakva alsó toktoldó.
Abban a lakásban, amit néztem hat darab ajtó van (bejárati ajtó, erkélyajtók). Egyik alatt sincsen semmilyen toktoldó, az ujjamat ki tudom dugni a küszöb alatt.


Mindez azt eredményezi, hogy az ablakra verődő eső, illetve a teraszokról felcsapódó esővíz szépen be fog tudni menni a küszöb alatt. Tovább csorog a hőszigetelt aljzat alá, amiből a padlófűtés - most nagyon leegyszerűsítve és csak a képletesség kedvéért - vízgőzt csinál, ami szétcseszi a ragasztott burkolat ragasztását, illetve tönkreteszi a parkettát is.
Ez az egész épületben mindenhol így van. Sőt, ahol még nem volt kész, simán a lépésálló hőszigetelést dugták ki kívülre az ajtó alatt. Ez az ajtómagasság lesz a majdani terepszín magasságunk is.

Tehát se felhajtott vízszigetelésünk nincs ezeknél, se alsó toktoldó, amire fel lehetne hajtani a vízszigetelést. Amellett, hogy rettenetesen hőhidas, komoly vizesedési problémákat fog okozni.
A problémák 3-5 év múlva fognak jelentkezni, pont amikor a garancia, illetve a szavatosság gyakorlatilag lejár. Arról már nem is beszélve, hogy természetesen projektcég van alapítva az ingatlanra, úgyhogy amint megvan a használatbavételi engedély, projektcég megszűnik, aztán az ember futhat a javítási dolgok után.
Vannak az épületen olyan részek, ahol vázkerámia téglából vannak falazva a kiugró épületdíszítő elemek. Ezek 60 centi mélyen lenyúlnak a majdani térkőburkolathoz képest. Nincs rajtuk se vízszigetelés, semmi egyéb. A vázkerámia tégla nem fagyálló, szét fog fagyni, valamint alulról elég szép tempóban fogja felszívni a nedvességet.

Tervezői hiba és rettenetes nagy hülyeség, hogy az esővizet a teraszokról lakóépületen belül vezették le. Képzeljétek el, hogy a jéghideg esővizet bevezetjük lakótéren belülre...
Az még csak hagyján, hogy nem hangcsillapított lefolyó csövek vannak, magyarul lehet hallani majd lakóépületen belül a zubogását az esővíznek, ahogy folyik lefelé. Ezt kb. 50-60 ezer forintnyi plusz költségből meg lehetett volna rendesebben csinálni, de ez sem oldja meg azt, hogy a jéghideg esővíz, ahogy a beltérben lecsorog, a cső külső oldalán párakicsapódást okoz.

Ismerek olyan házakat, ahol a beltérben, tehát az épület közepén folyik le az esővíz. Teljesen rendszeres az, hogy ez a gépészeti akna belülről csuromvíz és tiszta pára, folyamatosan átáztatja a körülötte lévő falakat. Ez egy orbitális nagy hiba és ha bárhol dugulás van, vagy egyebek, akkor természetesen kvázi elárasztja az egész házat.
Épeszű tervező ilyet nem tervez be, még akkor sem, ha a design ezt megkívánja.
A lapostetőnknek a vízszigetelése az PVC-ből van, viszont nem hajtották fel kellő magasságban és a sorrendiséget sem tartották be. Ugyanis a homlokzati hőszigetelést csinálták meg előbb, szinezték le.
Utána jött a PVC vízszigetelős, aki szépen a homlokzati színezésre, hőszigetelésre ráhajtotta a vízszigetelést, nem kellő magasságban, nincs meg a burkolt terepszinttől a minimum 30 centi előírt magasság.

Valamint, mivel a feljatásnak a rögzítési pontjai csak ragasztással történtek meg, ezért ezen dolgozik az UV, a hőtágulás következtében ez le fog válni a színezett homlokzati szigetelésről, be fog tudni ázni. Ez így nem jó.
Ennek a vízszigetelésnek a téglafalra kellett volna felhajtódnia és elé kellett volna rakni XPS hőszigetelést, csak ragasztással, nem dübelezéssel.
Az üvegkorlát úgy van megoldva a tetőteraszon, hogy körülbelül 6 méter szélességben van 30 darab áttörése a csavarnak, ennyi helyen van a PVC vízszigetelésünk áttörve, hogy az üvegkorlátot tudják rögzíteni.

Teljesen nonszensz az egész.
Egyrészről technológiailag meg lehetett volna ezt másképp oldani, másrészről csak ezen a ponton van 30 darab hibaforrásunk! Oké, hogy meg van csinálva úgy, hogy a tőcsavarok körül meg van foltozva a vízszigetelés, de ezt süti a nap, hőtágul, minden egyebet csinál…
A beltéri lépcső úgy sikerült, hogy a földszinten van egy 20 centi magasságú első lépcsőfokunk, az összes többi 17 centis.


Ez is már egyébként probléma, mert botlásveszélyes, fél centinél nagyobb különbségek nem lehetnének a lépcsőkben.
Annyira szűkre lett szabva a húzott karú, pihenő nélküli lépcső tere, hogy csak a fal melletti legszélén lehet menni, mert ott van hely a lábnak.
Eleve az a pár egyenes lépcsőfok is 24 centi belépési szélességű, ami nem adja ki a megfelelő kényelmességet, és még ez forgatva van a fordulóban végig.

A villanyvezetékek azok mindenhol 1.5-esek, tehát szó nincs arról, hogy a javasolt 2.5-esek lennének odahúzva legalább a konnektorokhoz.
A villanytűzhelyhez szintén ilyen átmérő van odahúzva, ezt nem is tudom, hogy gondolták, hogy az ott jó lesz (ide 5x4-es kellene).

Az szintén tervezési hiba, hogy a garázs felől se a födém nincsen szigetelve. Felette van lakóhelyiségünk, annak ez a padlója, illetve a lakótér felé sincsen leszigetelve az elválasztó fal.
Egy garázs hiába fűtött és hiába van az ráírva, hogy hőszigetelt a garázsajtó… nincs ilyen. A lamellák hiába hőszigeteltek, nem tud légtömör lenni maga a garázsajtó, a szélső részeken a vasalatok erősen hőhidasak, és nem zárnak légtömören.
Azt szoktam példának felhozni, ha egy ilyen garázs fűtött, az elviszi az egész ház, illetve jelen esetben lakás a fűtési költségének az egyharmadát, mert egyszerűen a garázsajtón keresztül ekkora a hőveszteségünk.
Arról már nem is beszélve, hogy a két sorház között van 7 méternyi távolság. Ráfordulási ívként 6 métert szoktak előírni.
Magyarul, ha bárki beparkol a sorházak közé, akkor az ott megakasztja a befordulási vagy kiállási lehetőségeket.
Az ablakoknál nem raktak be párkányfogadót, ebből következően a műkő párkány hozzá van csak tolva a nyílászáróhoz kívülről és ki van szilózva. Ez nem százmilliós, de még ötvenmilliós házban sem fogadható el.


Elkezdték a teraszokat burkolni ragasztott kerámiaburkolattal. Kenhető vízszigetelésről szó sincsen, szépen fel fog jönni az egész. Ennél a terasznál, amit burkoltak, volt félretéve egy pár lap, aminek meg volt kenve ragasztóval a hátulja, de nem telibe, hanem 5 centinként egy kis hurka rárakva...

A jelzett hibákkal próbálnak majd alkudni a vevőjelöltek. Szerintem a kivitelező, illetve az eladó simán elhajtja őket azzal a címszóval, hogy majd talál magának más balekot… és egyébként találni fog, mert nyolc lakásból már csak kettő van eladó.
A másik hatot eladták ezen az áron és ebben a minőségben. Ránézésre jól néz ki laikusok számára, de bődületesen rossz az egész.
Egy telekkel lejjebb épülnek ikerházak, az ügyfeleim ezeket nézték meg legelőször, de az már számukra is olyan mértékben elriasztó volt, hogy azt mondták, hogy oda ki se hívnak.
Időnk még volt sötétedésig, nézzünk körül.
Ez még az előzőhöz képest is katasztrófa volt…
Az öt centi hőszigetelést felragasztották két ujjnyi vastag pogácsákkal, ami így 7-8 centinek érződik.

Nincsen lábazati felhajtott vízszigetelésünk, a nem zárt cellás hőszigetelés van a föld alatt és közvetlenül a burkolt terepszinten.

Belül úgy van megcsinálva az egész, hogy szinteltolásos a lakórész, és még vízszigetelés nincs lerakva a szerelőbetonra, de már a belső lépcső elkészült.
Tehát nem lesz se vízszigetelésünk, se hőszigetelésünk.
Berakták az YTONG válaszfalakat úgy, hogy nincs alatta vízszigetelés. Ez egy domboldalon van, ami a kapni fog elég rendesen párát meg talajnedvességet.
YTONGból van az egész épület, dirib-darabokból összerakva, de szó szerint. A mellette lévő ikerházat már „kivakolták”, ami dryvit háló+glettelést jelent. Főfalaknál is, válaszfalaknál is, mindenhol.

Ezt is 120 millióért árulták korábban. Most azt mondták, már 90-ért el lehet vinni.
Aki ezt megveszi, az gyakorlatilag az élete végéig szívni fog az egésszel, hacsak vissza nem bontja szerkezetig.
A legszomorúbb az egészben, hogy ha ehhez kihívnak úgy, hogy be van vakolva, le van burkolva, ki van festve, én sem látom ezeket a hibákat.
Sejtetések vannak, a műszerek egy része már ki tudja mutatni a hibákat. De egy új épület esetében hiába mérek magas nedvességtartalmat például az aljzaton, arra nyugodtan én is azt mondom, hogy a szerkezeti vizek még benne vannak az épületben, az szárad ki.
Ahogy említettem már korábban, ezek a hibák 3-5 év múlva jönnek elő.
Ti megveszitek százmillióért ezeket az épületeket, mert csilli-vili, mert üvegkorlát, meg jó kilátás, a látványterveken jól néz ki. Utána évekig fogtok pereskedni, illetve ha projektcég van, akkor nem lesz kivel.
Továbbra is azt tudom tanácsolni, hogy aki új építésű házat akar venni, az vagy félkész állapotában hívjon ki egy szakértőt, vagy ha már ilyen jellegű kész állapotában van az épület, akkor kérjen el építés közbeni fotókat, amin látszódnak a vízszigetelések, a hőszigetelés lerakása, stb.
Egy hozzáértő számára rendkívül sokat el tud árulni egy fotó.

Tele vagyunk ilyen házakkal. Itt Pest megyében is, de voltam Szegeden is nemrégen, ugyanezt látom.
Mindenki kivitelező, mindenki érti a dolgát.
Borzasztóan béka feneke alatt van a magyar építőipar és évek óta mondjuk többen már valamiféle ellenőrzést vagy valamiféle szabályozást sürgetve, de teljesen hasztalan az egész.
Amit nem értek igazából, hogy a bejegyzésben szereplő társasháznál átlépik eleve az 50 milliós határt, aminél a kiviteli terv meg minden egyéb kötelező, de kötelező a műszaki ellenőr is.
A műszaki ellenőr hol volt ezeknél az építési folyamatoknál? Amikor én látom ezeket építés közben és látom a terven, hogy ott van rendesen a toktoldó a nyílászáró alatt, akkor hol a műszaki ellenőr, hogy azt mondja: "öreg, ez így nem oké"?!
A tervező felelősségét is megpiszkálnám egyébként, mert ne a látványtervekig terjedjen már a felelőssége... tessék kimenni a terepre és műszakilag is gatyába rázni a saját épületeinket.
Megint arról beszélünk, hogy egy külsős embernek kell rutinból ezeket megállapítania, nem pedig ott van egy műszaki ellenőr, akin egyébként ezeket le lehet verni később is.
Utólag ez az eső után köpönyeg…
Nagyon óvatosan a vásárlásokkal, mert amikor már be vagytok költözve, le van csempészve, le van burkolva minden, akkor már tényleg csak sejteni lehet dolgokat/hibákat/okokat.
Ha azt gondolod, hogy ez mennyire durva sztori volt, térj vissza kb 1 év múlva... most néztem a Bermuda-háromszögben épülő-eladó házat közel 200 millióért, ami ennél SOKKAL durvább minőségben készül(t).
Viszont nálam ezek a házszemlék "pihentetve" vannak, forró krumplival nem dobálózok.
Mindenkinek jogában áll hülyének lenni. Ha nem visz magával független hozzáértőt egy ilyen értékű ingatlannál, az magára vessen...
PODCAST formájában is hallgatható
Kommentelni a Youtubeon a videó alatt, vagy a facebook-csoportban lehet.
REAKCIÓVIDEÓ, avagy ki a felelős?