Sokan kérdezik tőlem, hogy mit tartalmaz a háznézés? Mit kapnak a pénzükért?
Dupla PODCAST a témában:
https://komkel.blog.hu/2021/09/04/dupla_podcast_hazszemle_temaban
Kiszállást, első körben. Távolságtól függően ennek kisebb-nagyobb költsége van. Ha sikerül 2-3 ingatlan megnézését egymás utánra szervezni, akkor (nálam) értelemszerűen egyszeri költségként jelenik ez meg.
Kérni szoktam mailben/messengeren az ingatlan hirdetésének linkjét és/vagy fotókat előzetes átnézésre. Ritkán, de előfordul, hogy már ezek láttán azt mondom, hogy felejtős az ingatlan, ne is pazaroljunk rá időt. (pl látszik felázás körben, aminek javítása jelentős pluszköltség és idő, ez pedig kizáró tényező a vevők részéről).
Nemrég belefutottam abba is, hogy ugyanazt az ingatlant kellett megnéznem más érdeklődőnek, kb 1 hónapnyi eltéréssel. Az ingatlan címe nem mondott semmit előzetesen, így akkor döbbentem rá, amikor megláttam a házat... kell egy nyilvántartást vezetnem.
Van mikor kapok 8-10 linket, szűkitsem le a kört. Mivel egy ilyen ingatlanhirdetés átnézése 10-15 perc, nem tudok ömlesztett kérésekkel foglalkozni. Jó, ha van már egy személyes háznézés, ahol megismerem a vásárló igényeit, ami alapján lehet szelektálni.
Nem szerencsés, ha a szakértővel együtt történik az első szemle, mert rengeteg olyan tényező van, ami miatt amúgy nem jöhet szóba az ingatlan, ám a hirdetésből nem derül ki. Pl. az ingatlan mellett temető van, vagy iskola, vagy zajos a vasút/hév.
Ezért a vevők menjenek első körben, szűkítsék le ők az ingatlanok listáját és utána egyeztessenek a második menetre. Ezt a jelenlegi ingatlanpiac felülrírja, mert sok esetben napok alatt elkelnek a jobb ingatlanok, tehát többször előfordul, hogy első bejárásnál is jelen vagyok már.
Sokan kérnek tőlem sorvezetőt, hogy mit kellene nézni az ingatlanon, mire figyeljenek. Nem lehet átadni több évtizedes építőipari tapasztalatot pár mondatban, sem pedig a műszerezettséget helyettesíteni szabad szemmel. Egy beázási foltnak lehet 50 féle oka, amik közül egy része más problémákra vezethető vissza, amiknek szintén van oka. Én nem értek az autókhoz, csak felhasználói szinten. Ha vásárolni szeretnék használtan egyet, elviszem átvizsgáltatni szakemberrel, hiszen pár tízezer forintot megér egy 2-3 milliós autónál a dolog. Nem szabad spórolni ezen, hiszen a rosszul vásárolt ingatlantól nagyon nehéz megszabadulni, költséges javítani.
Elgondolkodtam már azon is, hogy írok egy könyvet a háznézésekről, mikor-mit kell nézni, mire kell figyelni, mivel jár a hibák kijavítása, vagy a korszerűsítés.
Játszottál annak idején Kaland-Játék-Kockázat könyvekkel? Ha ezt csinálod, lapozz ide, ha azt csinálod, lapozz oda.
Hát körülbelül így nézne ki ez a könyv is, és nem tudna kellően alapos lenni ahhoz, hogy megüsse azt a szintet, ami mellett nyugodtan aludnék.
Azt tudom leírni, részemről mit tartalmaz egy háznézés.
FONTOS: nem végzek komplett felmérést, tehát nem fogom tudni megmondani hajszálpontosan a tető felületét, vagy egyes helyiségek alapterületét. Ez már egy felmérési terv-szintű felmérést igényel, ami önmagában 1 óra, valamint természetesen anyagilag is más tészta, mint az állapotfelmérés. Lemérem a tető jellemző méreteit, a belmagasságo(ka)t, a főfalak fesztávolságait.