Bunkertúra: A lillafüredi SZIKLA

Miskolc-Lillafüred, Bükk, Palotaszálló, Hámori tó, kisvasút, lenyűgöző környék, egy igazi turistaparadicsom. Azonban sokan nem tudják, hogy a közeli hegy gyomrában egykor hazánk egyik legfontosabb és egyben legtitkosabb irányítóközpontja bújt meg. Ez volt a SZIKLA.

 Az objektum eredetileg katonai és honvédelmi funkciót töltött be, az óvóhelyül szolgáló bunkerének kivájása miatt több ezer munkást, kőművest, bányászt és katonát rendeltek az építkezésre a '30-as években, ahol megfeszített munkatempóban alakították ki azt a bunkerrendszert, ami később az ország irányítóközpontjaként is szolgált.

Titkos katonai objektum lévén a környéken hamar szárnyra kaptak a pletykák, miszerint a bunker olyan hatalmas, hogy a föld alatt el lehet jutni több másik településre is. Ezekből persze semmi nem volt igaz, de tény, hogy tervben volt a Palotaszálló összeköttetése egy földalatti folyosóval, de mikor a járat fala beszakadt és egy hajszálon múlt, hogy a Hámori-tó ne költözzön át Miskolcra, inkább letettek róla.

Az 50-es években az objektum még fontosabb funkciót kapott, ugyanis a Varsói Szerződéshez való csatlakozást követően ide helyezték hazánk légvédelmi irányításának központját. 

Innen irányították volna a légvédelmet egy esetleges NATO támadás esetén sőt, mivel a szikla közvetlen összeköttetésben állt egy közeli rakétabázissal, így az ott kilőtt rakétákat innen is tudták volna koordinálni.

 Nem véletlen, hogy a 90-es évek előtt készült légifotókon ki van takarva a komplexum

Azonban a hidegháború hideg maradt, a rendszerváltás után a katonai objektum funkcióját vesztette.

Az addig titkos honvédségi épületet megnyitották a nagyközönség számára, az irodaépületből turistaszállót hoztak létre, "Szikla túristaszálló" néven, viccesen figyelmen kívül hagyva a magyar helyesírás szabályait.

Az egykori honvédségi irodaépületből szálló lett (fotó: Vörös Attila - MTSZ)

Négy évvel azután, hogy az utolsó szovjet katonai is elhagyta hazánkat, 1995-ben megnyitotta kapuit a  Szikla Revolution diszkó.

1995. június 10-én így ír a nyitásról az Új hírnök nevű lap

Pár nappal később az Észak-Magyarország is beszámolt az új szórakozóhelyről. Még képet is közölt hozzá, amiből kiderül, hogy a hely dizájnját az évek alatt többször frissítették.

Igazi "underground" érzés

Szórakozóhely, éjszakai élet, '90-es évek? Naná, hogy megjelentek a bűnözők, drogterjesztők és az alvilági figurák is a diszkók környékén.

Ez időtájt a Revolution mellett egy másik szórakozóhely is egyre népszerűbb lett: ez volt a Hotel Juno diszkója. Ezzel egyenes arányban csökkent a közönség a Sziklában. Ráadásul ez a két hely sokáig rivalizált is egymással.

A hírek szerint még régebben nyolc-kilencszáz ember szórakozott hétvégenként a hajdani harcállásponton, ekkortájt már csak pár száz ember lézengett a nyirkos falak között.

A balhé végül odáig fajult, hogy 1996 decemberében bomba is robbant, amiről így ír az Új hírnök: 

Később kiderült, hogy a felrobbantott férfi egy időben a Sziklában is dolgozott biztonsági őrként. Ennek fényében tehát nem elképzelhetetlen a konkurenciaharc teória.

1997-ben a diszkó akkori üzemeltetői néhány hetes szünet után, - miután eléggé megcsappant a vendégek száma -, újranyitották a szórakozóhelyet.

Ekkor jött szóba, hogy volt olyan buli, mikor ezernél is több embert engedtek be a bunkerbe, holott csak 200-ra volt engedélyük. Így végül 300 főben maximalizálták a létszámot a tűzvédelmi okok miatt.

A diszkókorszak lecsengése mellett a tulajdonosok állandó konfliktusai miatt a buli 1998 nyarán véget ért, ekkor zárt be végleg a sziklában Revolution szórakozóhely.

A bejárat után a pénzárhoz érkezett a vendég, majd a ruhatárhoz vitt a folyosó

300 főben maximalizálták a vendégek számát

 Belépés után ez az első szórakozó helyiség

A páratartalom miatt sok helyen lepergett a festék

Egy nagyobb pult az egyik helyiségben

Színpad és táncketrec

A ketrecben valamikor egzotikus láncos lányok is nyomták 

Privát VIP helyiség

Az utolsó nasik a 1998 nyarából

Az összes helyiséget bejártuk, amiket a teljes videóban tudtok megnézni!

Hat évnek kellett eltelnie, hogy újra kinyílhasson az egykori katonai objektum kapuja, ugyanis 2004-ben a város Rockmúzeumot tervezett létrehozni a volt diszkóban. 

Az erről szóló Észak-Magyarország írását is előástam nektek, miszerint azt szeretnék, ha Szikla a rockkedvelők zarándokhelyévé váljon. 

Mondanom sem kell, hogy a projektből nem lett semmi. 

A projekt kezdéséhez már megszerezték Charlie trombitáját és Somló Tamás viharkabátját is

2015-ben egy egyetemista diplomamunkája miatt került ismét a hírekbe a Szikla.

Balogh Boglárka építészhallgatót ihlette meg az évek óta funkció nélkül álló objektum, tanulmánya szerint a bunkerrendszer páratartalma miatt alkalmas lehet növényi gének tárolására, de az ő elképzelése sem nyert megvalósítást.

A bunker alaprajza

Nemrég a Bükki Nemzeti Parkhoz került a komplexum, akik megpróbálnak újra életet lehetni az egykor titkos katonai objektum falai közé, de ez már a jövő zenéje lesz.

Hiába telt el a Szikla diszkó bezárása óta több mint negyed évszázad, és az egykoron itt bulizó vendégek legfiatalabbika is már bőven a 40-es éveit tapossa, jó emlékkel, nosztalgiával gondolnak vissza az itt átbulizott éjszakákra.

Ha egykor te is buliztál a Sziklában, írd le kommentben mire emlékszel!

Írta, Urbex Gyula

Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára és kövess Instagramon és Tiktokon is!

Támogasd a csatornát Patreonon vagy légy Csatornatag premier előtti videókért és EXTRA tartalmakért cserébe!