Logo Pic
Aetius_ 2024. április 26.

Könyves Kálmán uralkodása

Könyves Kálmán 1095 és 1116 között uralkodott a középkori Magyar Királyságban. Érdekes jelzőjét a "könyves" kifejezést a korszakhoz képest szokatlan műveltsége okán kapta. Abban az időben ritkaságnak számított az írni - olvasni tudó, latinul beszélő koronás fő. Szent István sem volt írástudó ember, híres művét a fiához írt "Intelmeket" is egy bencés szerzetes jegyezte le a király számára.

konyveskalman.jpg

Kálmán trónra kerülése bonyodalmakkal kezdődött, ugyanis apja I. Géza testvérét Álmost szánta a trónra, és Kálmánt Várad püspökének akarta megtenni. Ám halálos ágyán megváltoztatta döntését és mégis inkább Kálmánra hagyta a trónt. Így egy írástudó, művelt pap lett Magyarország új uralkodója akit a "könyves" jelzővel illettek (papi műveltségéért).

Könyves Kálmán uralkodása alatt Álmos többször fellázadt testvére ellen, így végül Kálmán, a fiával együtt megvakíttatta, hogy uralkodásra alkalmatlanná tegye. Az alig 7 esztendősen megvaktott Béla herceg azonban 16 évvel később, (Kálmán és fia halála után) mégis elfoglalhatta a magyar trónt és irgalmatlan bosszút állt mindazokon a magyar főurakon, akik részt vettek megvakításában. 1131-ben összesen 68 magyar főurat végeztetett ki (Aradi országgyűlés).

Kálmán alatt vonult át hazánkon az első keresztes-hadjárat serege, mely sajnos fosztogatott a Magyar Királyságban, így Kálmán határozottan közbelépve szorította őket a törvényeink betartására.

Kálmán hódításokat is végzett: 1105-ben elfoglalta a tengerparti dalmát városokat (a ma Adriai tengerpart nagy részét).

Kálmán törvényei a magántulajdont illetően sokkal enyhébbek voltak Lászlóénál. Ez arra utal, hogy javult Magyarországon a bűnözés és a pogány életmódot folytatók aránya.

Kálmán törvényei: Három témakörben születtek törvényei:

  • magántulajdon védelme
  • földesurakra vonatkozó törvények
  • egyházi rendelkezések.

Tolvajlás, kóborlás, pogányság büntetése (halál kiszabása, csak akkor, ha marhánál nagyobbat lop valaki). Földesuraknak előírta a telekkatonaság rendszerét, vagyis földjük után egy-egy lovaskatonát kellett adniuk a királynak. Ami az egyházi rendelkezéseit illeti: papok nősülésének tilalma, papok képzése, pogányság tiltása fűződik uralkodásához. 

alairas_legujabb.jpg

csik.jpg

Ajánlott posztok: Szent László uralkodásaSzéchenyi István grófGöring, Hitler után a másodikNagy Péter cár / Korhű film: Törvényen kívüli király / A legsötétebb évszázad és a pestis / Ki volt Rózsa Sándor? / Az államalapítás / Poroszország és a Német Birodalom / A hunok népe / Ki volt Aetius? /
aetius_pergamen_logo.jpg

  

Vissza a címlapra
Aetius
Történelmi érdekességek, személyek, csaták, különlegességek blogja egy gimnáziumi történelemtanár és történész szerkesztésében.
Legjobban pörgő posztok
Nagy natúr camembert teszt
Linda Morvai • 14 nap
A Roma elleni mérkőzés
Apuleius • 2 nap
Agresti: Di Gregorio, Zirkzee és Greenwood valós célpont
venember83 • 7 nap
Két szabadnappal kezdi a hetet a csapat
venember83 • 8 nap
Médianapló - Magyar Péter Orbánról: Ideje lenne nyugdíjba mennie (Lefülelt mondatok, 24.04.29.-05.05.)
Zöldi László • 2 nap
Cikkek a címlapról
Vía de la Plata: 0. nap - Utazás - Budapest - Sevilla
Semana Santa, mezítlábas csuklyások és körmenet Sevillában. Na és persze tömeg, bedugult mellékutcák, klausztrofóbiásoknak nem ajánlott! Évek óta vágytam a Vía de la Plata zarándokútra, de eddig valahogy sosem jött össze. A Vía de la Plata Spanyolországban Sevillától indul és mintegy 1000 km…
A ceglédi Kenyérváró-hegy
A ceglédi Kenyérváró-hegyet legjobb tudomásom szerint sehol sem jegyzik. A "hegy" napjainkra már teljesen feledésbe merült, viszont Cegléd története szempontjából úgy gondolom, hogy mindenképpen említést érdemel. A Kenyérváró-hegyet és annak helyét még évekkel ezelőtt, régi térképek alapján…
>